Coraz więcej firm decyduje się na zamówienie oprogramowania na zamówienie. A czy zastanawialiście się kiedyś, w jaki sposób jest ono tworzone? W dzisiejszym artykule sprawdzimy, jak wygląda ten proces i na czym dokładnie polega. Zapraszamy do lektury!
Spis treści
Planowanie oprogramowania na zamówienie
Pierwszym etapem tworzenia oprogramowania na zamówienie, jest jego dokładne zaplanowanie. Bardzo ważne jest zrozumienie potrzeb klienta, zakresu projektu i celów biznesowych, ponieważ pozwoli to odpowiedzieć na potrzeby rynku docelowego. Aby rozpocząć planowanie oprogramowania na zamówienie, w pierwszej kolejności profesjonaliści jak ITTouch.pl przeprowadzają szczegółową analizę i ustalają cele projektu zgodnie z kryteriami SMART – Specyficzne, Mierzalne, Osiągalne, Realistyczne, Terminowe. Następnie identyfikują grupy docelowe dla projektowanej aplikacji, aby lepiej zrozumieć ich potrzeby i oczekiwania. Kolejnym punktem jest zebranie założeń biznesowych realizowanego projektu wraz z przygotowaniem opisu wspieranych procesów biznesowych.
Analiza i ocena ryzyka oprogramowania na zamówienie
Przed rozpoczęciem pracy nad projektem przeprowadzana jest także dogłębna dyskusja na jego temat, włączając w to ocenę potencjalnych ryzyk. Ważnym elementem jest również zebranie kompleksowych wymagań od klienta, ustalenie, które z nich są najważniejsze oraz rozdzielenie zadań pomiędzy członkami zespołu. Każda osoba w projekcie powinna mieć jasno określone obowiązki zgodne z ustalonymi priorytetami.
Projektowanie oprogramowania na zamówienie
W fazie projektowania oprogramowania na zamówienie formuje się jego podstawy, od koncepcji po strukturę. To właśnie w tym momencie programiści skupiają się na tworzeniu interfejsu, który użytkownicy będą widzieć i z którego będą korzystać, oraz komponentów, czyli najważniejszych części oprogramowania. Opracowują także strukturę danych, decydując, jak informacje będą przechowywane i przetwarzane, oraz algorytmy, które określają, jak oprogramowanie będzie rozwiązywało zadane problemy. Całość jest udokumentowana zarówno wizualnie, jak i tekstowo, tworząc kompletny przewodnik po projektowanym systemie.
Implementacja
Implementacja to faza, w której zaplanowane wcześniej specyfikacje są przekształcane w działające oprogramowanie. Zespół programistów informuje klienta o postępach w realizacji i wdrażaniu software’u.
Testowanie i zatwierdzenie oprogramowania
W tej fazie sprawdza się, czy oprogramowanie na zamówienie spełnia ustalone specyfikacje i określone wcześniej wymagania klienta. Programiści weryfikują napisany kod, poszukując potencjalnych błędów, aby uniknąć konieczności wprowadzania zmian w architekturze oprogramowania na późniejszych etapach.
Wdrożenie oprogramowania na zamówienie
Po testowaniu następuje wdrożenie oprogramowanie na zamówienie. Na początku produkt jest udostępniany mniejszej grupie odbiorców w celu zebrania opinii i uwag, po których wprowadza się ewentualne zmiany. Prowadzony jest także monitoring software’u i zabezpieczanie środowiska produkcyjnego.
Jak widać, proces powstawania oprogramowania na zamówienie jest złożony i obejmuje wiele etapów i faz, które prowadzą do powstania produktu ostatecznego. A jakie jest Wasze zdanie na temat tego typu usług? A może korzystaliście z tego typu software’u? Koniecznie dajcie nam znać!