Wokół kredytów frankowych w ostatnich latach powstało wiele kontrowersji wynikających z zapisów w umowach zawieranych z bankami podczas zaciągania tego rodzaju zobowiązań. W związku z tym wielu frankowiczów zdecydowało się na unieważnienie swoich umów i skierowanie sprawy na drogę sądową, jednak inną opcją jest zawarcie ugody z instytucją finansową. Na czym polega ta procedura? Co daje ugoda z bankiem i czy jest to opłacalne rozwiązanie? Podpowiadamy.
Spis treści
Jakie są warunki zawarcia ugody z bankiem przy kredycie frankowym?
Propozycja ugody z bankiem przy kredycie frankowym stanowi jedną ze strategii instytucji finansowych polegającą na zaoferowaniu kredytobiorcy obniżenia salda kredytu do określonej kwoty lub przewalutowania pozostałych rat zobowiązania na złotówki według aktualnego kursu franka. Na mocy zawarcia ugody między bankiem a kredytobiorcą zostaje ustalone oprocentowanie stałe lub zmienne ze stawką WIBOR. Zawarcie ugody frankowej warto skonsultować z kancelariakredytobiorcy.pl w celu jej przeanalizowania, zwłaszcza jeśli nie masz wystarczającej wiedzy z zakresu prawa bankowego. Czasami obniżenie salda kredytu wydaje się korzystną opcją dla kredytobiorcy, ponieważ zobowiązanie zostaje rozłożone na mniejsze raty. Należy jednak pamiętać, że zawarcie ugody z bankiem w sprawie kredytu frankowego zwykle jest równoznaczne z rezygnacją ze wniesienia pozwu przeciwko instytucji finansowej.
Ugoda z bankiem a podatek
Warto mieć na uwadze, że zawarcie ugody z bankiem i obniżenie salda kredytu jest traktowane jako przychód, a więc kwota umorzonego zobowiązania podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Istnieje jednak opcja skorzystania z ulgi podatkowej po spełnieniu warunków określonych w Rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od niektórych dochodów (przychodów) związanych z kredytem hipotecznym udzielonym na cele mieszkaniowe. Warto jednak zaznaczyć, że z tego prawa można skorzystać tylko raz. Umowa kredytowa, której dotyczy ugoda powinna zostać zawarta nie później niż 15 stycznia 2015 roku, a samo porozumienie w sprawie kredytu frankowego podpisane do końca 2024 roku.
Czy warto zawrzeć ugodę z bankiem przy kredycie we frankach?
Chociaż zazwyczaj zawarcie ugody z bankiem jest mniej korzystne dla osoby, która zaciągnęła kredyt we frankach szwajcarskich, niż unieważnienie samego kredytu, jednak pozwala szybko zakończyć spór z instytucją finansową. Postępowanie sądowe może trwać nawet kilka lat, natomiast zawarcie ugody z bankiem przy kredycie frankowym zwykle jest kwestią paru tygodni. Warto jednak pamiętać, że pomoc prawna przy kredytach frankowych stanowi kluczową kwestię, ponieważ dla jednego kredytobiorcy zawarcie ugody może stanowić atrakcyjną opcję, podczas gdy dla drugiego być zupełnie nieopłacalnym rozwiązaniem.
Osoba, która zaciągnęła kredyt we frankach nie zawsze musi dążyć do zawarcia ugody z bankiem, aby pozbyć się tego zobowiązania. Tym bardziej gdy opcja ta nie niesie dla kredytobiorcy żadnych korzyści. Dobrym pomysłem wydaje się zasięgnięcie opinii prawnika w tej kwestii, aby móc rozważyć wszystkie dostępne możliwości.