niedziela, 19 maja

Kable grzejne – sposób na ogrzewanie w trudnodostępnych miejscach

Zamarzanie rur może być poważanym problemem prowadzącym do ich uszkodzenia. Zimy w Polsce nie należą do lekkich, co powoduje, że niejednokrotnie możemy stanąć przed koniecznością ogrzania rur lub innych elementów infrastruktury. Z myślą o potrzebach osób zmagających się z problemem zamarzania rur stworzone zostały kable grzejne. Warto jednak sprawdzić, kiedy możemy z nich skorzystać i jakie zalety wynikają z ich użycia. W poniższym artykule przedstawimy, czym są kable grzewcze i kiedy warto ich użyć.

Jak działają kable grzejne?

Kable grzejne to przewody, które nagrzewane są za pomocą prądu. Jest to rozwiązanie, które pozwala na uniknięcie zamarzania rur w zimę lub podczas przymrozków. Montaż kabla jest niezwykle prosty. Kable grzejne do rur należy owinąć wokół rury w taki sposób, aby poszczególne kable nie stykały się ze sobą. Następnie wystarczy podłączyć zakończenie kabla grzewczego do źródła zasilania, aby kabel zaczął działać. Niektóre modele kabli grzewczych posiadają wbudowany termostat, jest to rozwiązanie, które pozwala zmniejszyć pobór energii w momencie, kiedy użycie kabla nie jest konieczne. Jeśli kabel wyposażony jest w termostat, to automatycznie wyłącza się po podgrzaniu do odpowiedniej temperatury. 

Jakie są zastosowania kabli grzejnych?

Swoje zastosowanie kable grzejne znajda w każdym miejscu wymagającym zwiększenia temperatury. Poza ogrzewaniem rur spotykane są również kable grzejne do rynien lub dachów. W przypadku rynien kable zapobiegają zamarzaniu wody, która mogłaby spowodować pęknięcie rynny a w konsekwencji uszkodzenie tynku poprzez cieknącą wodę. Kable grzejne na dach powodują, że śnieg nie osadza się na powierzchni dachu i nie tworzy się warstwa lodu.  Naturalnie możemy też wykorzystać je jako ogrzewanie podłogowe położone pod posadzką. Dzięki użyciu kabli zyskujemy stabilne źródło ciepła, które równomiernie rozkłada się po całej podłodze. Szczególnie często kable grzewcze stosowane są w domach wyposażonych w panele fotowoltaiczne, ponieważ redukuje to koszty ogrzewania. 

Przeczytaj też:   Opiekunka osób starszych w Niemczech: najpopularniejsze miasta i regiony z ofertami pracy

Jakie jest zużycie prądu, generują kabel grzejny do rur z wodą?

Decydując się na ogrzewanie kablami grzejnymi, musimy brać pod uwagę ilość prądu, jaką potrzebuje przewód do ogrzania odpowiedniej powierzchni. Jest to szczególnie istotne, jeśli chcemy położyć ogrzewanie podłogowe, ponieważ ilość kabla zużytego do takiej operacji będzie znacznie większa niż w przypadku innych jego zastosowań. W zależności od uzyskanej temperatury kable grzejne zużycie prądu mogą generować od 120 do 150 watów na metr kwadratowy ogrzewanej powierzchni. Dokładne obliczenia należy wykonać, znając moc kabla i temperaturę, jaką będziemy chcieli uzyskać. Jeśli kabel ma ogrzewać rury lub rynny, warto zaopatrzyć się w termostat, który automatycznie wyłączy ogrzewanie po uzyskaniu odpowiedniej temperatury. 

Gdzie można kupić kable grzejne?

Obecnie możemy znaleźć wiele firm oferujących sprzedaż kabli i przewodów grzewczych. Wybierając dostawce naszych materiałów, powinniśmy wziąć pod uwagę szereg czynników wpływających na jakość otrzymanego przez nas towaru. Na samym początku warto sprawdzić opinie o danej firmie i ich doświadczenie na rynku. Pamiętajmy, że przewód grzewczy po położeniu nie będzie mógł być wymieniony bez rozkuwania posadzki lub wykopywania rur, jego jakość jest więc kluczową cechą. Jednym z najczęściej polecanych dostawców jest firma mateomarket.pl, która jest jednym z dystrybutorów kabli grzewczych i pozostałych elementów niezbędnych podczas budowy domu. 

Kliknij, aby ocenić ten artykuł!
[Total: Average: ]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.