sobota, 13 lipca

Jak zrobić długi myślnik na klawiaturze?

dlugi myslnik

Mam laptopa all-in-one, który waży tyle co tablet. Jest to cudowna maszyna z wyjątkiem jednej rzeczy: ponieważ nie posiada klawiatury numerycznej (mniej klawiatury = lepsza przenośność), nie mogę tworzyć myślników em (-) i en (-) w mój zwykły sposób.

(Wiesz, że w pisanym angielskim są trzy rodzaje myślników, prawda? Używaj ich poprawnie w swoim piśmie, a zrobisz wrażenie na copyedytorze)!

Jak zrobić długi myślnik? Kilka sposobów!

1. Używaj wbudowanych skrótów klawiaturowych.

Na zwykłej klawiaturze z klawiaturą numeryczną mogę używać skrótów klawiaturowych do tworzenia myślników em i en:

  • Pauza (-): Alt+0151
  • Półpauza (-): Alt+0150

W programie Microsoft Word:

  • Pauza (-): Alt+Ctrl+ – (minus)
  • Półpauza (-): Ctrl + – (minus)

Użytkownicy komputerów Mac korzystają z tych skrótów:*.

  • Pauza (-): Shift-Alt-hyphen lub Command + M
  • Półpauza (-): Alt-hyphen

Moje zwykłe skróty klawiaturowe nie działają jednak na moim przenośnym laptopie. Oto kilka obejść:

2. Podłącz pełnowymiarową zewnętrzną klawiaturę lub keypad.

Ta opcja spodoba Ci się tylko wtedy, gdy masz tendencję do używania laptopa jak komputera stacjonarnego.

W przypadku edycji dokumentów lubię podłączać laptopa do masywnego monitora, a następnie dołączać do niego bezprzewodową mysz i pełnowymiarową klawiaturę z klawiaturą numeryczną.

Alternatywnie można podłączyć przenośną klawiaturę numeryczną USB i korzystać z klawiatury i touchpada laptopa. Przy takim ustawieniu nie ma problemów z tworzeniem myślników em i en w mój zwykły sposób – przy użyciu kodów Alt.

Ale co, jeśli wolisz używać laptopa w podróży, zgodnie z jego przeznaczeniem? Czytaj dalej…

Przeczytaj też:   Jak usunąć krew w CS GO?

3. Używaj kodów znaków Unicode.

Większość kompaktowych klawiatur laptopów PC nie pozwoli Ci używać kodów Alt do tworzenia myślników em i en, ale w większości przypadków możesz używać kodów znaków Unicode:

Pauza: 2014+Alt+x
Półpauza: 2013+Alt+x
Możesz sprawdzić inne kody znaków Unicode tutaj.

Uwaga: Skróty klawiaturowe wykorzystujące kody znaków Unicode nie działają w programach Scrivener, Gmail i Google docs. W przypadku tych programów wypróbuj jedną z poniższych opcji.

4. Użyj wbudowanej w edytorze tekstu funkcji autokorekty.

W Google Docs, jeśli wpiszesz dwa myślniki, po których nastąpi spacja, te dwa myślniki zostaną zamienione na myślnik em. Word i Scrivener zrobią to samo.

Nie ma opcji autokorekty dla myślnika en, chociaż. Możesz więc spróbować tego:

W programie Word (Office 365) i nowszych, przejdź do Plik, Opcje, Korekta i kliknij przycisk Opcje autokorekty.

Wybierz zakładkę AutoCorrect i dodaj te skróty klawiaturowe w polach Replace i With:

Replace: .em With: -.
Zamień .en na: -.
Teraz za każdym razem, gdy w Microsoft Word wpiszesz .em (kropka em), zostanie ona zastąpiona myślnikiem em, a .en da Ci myślnik en.

Jeśli chcesz zrobić to samo w Scrivenerze, przejdź do Narzędzi, Opcji, Korekt, Edycja Zastępstw. W Google Docs przejdź do Narzędzia, Preferencje.

5. Użyj mapy znaków swojego systemu operacyjnego.

Korzystając z funkcji wyszukiwania w systemie operacyjnym, wpisz „mapa znaków”. Wyskoczy siatka z symbolami, z której możesz wybrać em dash lub en dash, a następnie skopiować i wkleić je do swojego dokumentu. W Scrivenerze możesz uzyskać dostęp do mapy znaków w systemie operacyjnym, przechodząc do Edycja, Mapa znaków. W Word 2010 i wyżej, musisz przejść do Insert, Symbol. W Google Docs przejdź do Wstaw, Znaki specjalne.

6. Zakup dodatku (tylko w Word).

Editorium Editor’s Toolkit Plus posiada funkcję o nazwie File Cleaner, która zamienia myślniki między liczbami na myślniki en, a dwa myślniki na myślniki em, nawet usuwając spacje wokół myślników em, jeśli jest to preferowany styl. Uruchom to narzędzie podczas etapu korekty dokumentu. Uwaga: To narzędzie robi znacznie więcej niż tylko zastępowanie myślników en i em, co czyni je wartym inwestycji.

Przeczytaj też:   Mobilny router w podróż - jak korzystać z internetu za granicą?

Bądź wydajny

Istnieje wiele sposobów na tworzenie kresek em i en na laptopie. Jeśli jedyną opcją jest użycie mapy znaków (najmniej wydajna opcja), rozważ wstawienie dwóch myślników dla myślników em w swoim dokumencie na razie. Następnie możesz użyć funkcji Znajdź i zamień edytora tekstu, aby zastąpić myślniki właściwym symbolem później.

Kliknij, aby ocenić ten artykuł!
[Total: 2 Average: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.